Yurtdışı Öğrenim / Staj


Değerli aday öğrencilerimiz,

Artık birer üniversiteli adayısınız. Çok kısa bir süre sonra da üniversiteli olarak yeni hayatınıza adım atacaksınız. Bugün üniversiteli olmak, size hayatta bazı ayrıcalıkları kazandırsa da asıl önemli olan sizin üniversite hayatınızda kendinize kattıklarınızdır. Bu noktada üniversitenizin size sunduğu imkanlar da aynı oranda önemlidir. Bizler Bartın Üniversitesi olarak, size yeni ufuklar kazandırmaya yardımcı olacak, yeni ülkeler ve insanlarla tanışma fırsatlarını sunacak ve özgüveni olan bireyler olarak iş hayatına atılmanızı sağlayacak uluslararası hareketlilik projelerini bünyesinde barındıran bir üniversiteyiz.

3 farklı kıtadan 100'ü aşkın üniversite

Kurulduğu yıldan itibaren öğrencilerine yurt dışı eğitim imkânları sunan üniversitemizin 3 farklı kıtada 100'ü aşkın üniversite ile işbirliği bulunmaktadır. Bunların büyük bir kısmını Erasmus+ ve Mevlana hareketlilik anlaşmaları oluşturmaktadır. Ayrıca bu anlaşmalar sayesinde öğrencilerimiz, Avrupa Birliği Program ülkelerinde hareketlilik projeleri ile her eğitim kademesi için 12 aya kadar hibeli olarak eğitim alma veya staj görme imkânına da sahiptir. Her yıl onlarca öğrencimiz bu imkanlardan yararlanarak akademik ve mesleki anlamda ayrıcalık sahibi, özgüvenli, çözüm becerileri gelişmiş, büyük hedefler koyan ve kariyer hedeflerini hep üstte tutan mezunlar veriyoruz.

Öğrenim ve staj hareketlilikleri

Öğrenim ve staj hareketlilikleri ile akademik ve mesleki gelişimlerin oluşmasına katkı sağlamanın yanı sıra aynı zamanda Gençlik Değişim ve Gönüllülük projeleri ile de yılın farklı dönemlerinde öğrencilerimizi yurt dışına göndererek kalıcı beceriler ve nitelikler geliştirmelerine ve yeni deneyimler yaşamalarına olanak sağlıyoruz.

Erasmus Tanıtım Günleri

Burada anlattıklarımızın çok daha fazlasını her yıl iki kez düzenlediğimiz Erasmus Tanıtım Günü’nde tüm üniversite öğrencilerimizle paylaşıyor ve eğitim kariyerlerine yön vermenize yardımcı oluyoruz. Erasmus Değişim Kulübümüz ile Erasmus+ hakkında tanıtım ve farkındalık faaliyetlerini yürütüyor, bunları tüm üniversite çapına yaymaya çalışarak öğrencilerimizin tüm imkanlardan haberdar olmalarını sağlıyoruz. Aynı kulüp çatısı altında Erasmus+ kapsamında üniversitemize gelen misafir öğrencilerimize mentörlük yapıyor, onların üniversite ve şehre olan uyumlarını kısa sürede sağlamalarına destek oluyoruz.

Öğrencilerimize hibe desteği

Anlaşmalarımız kapsamında eğitimini belli bir süre yurt dışındaki üniversitelerde sürdüren öğrencilerimiz üniversitemize geri döndüklerinde, yurt dışında aldıkları ve başarılı oldukları tüm derslerini üniversitemizde saydırabilecek ve bu derslerin orijinal isimlerini ve kredilerini saydırarak üniversitemizce tam tanınırlık sağlandığını belirtmek isteriz. Bu hareketliliklerden yararlanacak olan öğrencilerimizi Ulusal Ajans aracılığı ile hibe desteğinden yararlandırmaktayız ve hareketlilik süresini kapsayacak şekilde hibe desteği vermekteyiz. Yurt dışında öğrenim görecek ve staj yapacak öğrencilerimize hareketlilikleri öncesinde oryantasyon eğitimleri vererek her noktada rehberlik hizmeti sunuyoruz.


50’yi aşkın ülkeden 1000’in üzerinde uluslararası öğrenci

Üniversitemiz bugün 50’yi aşkın ülkeden 1000’in üzerinde uluslararası öğrencisiyle uluslararası bir üniversite olma yolunda büyük yol kat etmiştir. Burada uluslararasılaşmayı sadece yurt dışına giderek değil kampüslerimizde ve şehrimizde gezerek de hissedebilirsiniz. Rektörlüğümüzce kurulan Uluslararası Öğrenci ve yurt dışı Eğitim Koordinatörlüğümüz (International Student Office) aynı zamanda eğitimlerine yurt dışında devam etmek isteyen öğrencilerimize de rehberlik hizmeti sunmaktadır.

Detaylı bilgiye ulaşmak için tıklayınız...


Öğr. Gör. Burçin KEF
Dış İlişkiler Genel Koordinatör Yrd.