Öğrenci Hikayeleri

Onur Can MERT / YBS 2016 Mezunu

Merhaba, Bartın Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri bölümü 2016 yılı mezunuyum. İş hayatıma mezuniyetimden iki gün sonra Sinerji Bilişim (bizMED) şirketinde Yazılım Geliştirme Uzmanı olarak adım attım. Şu anda Hastane Bilgi Yönetim Sistemi, doktorlarının hastalarını ve hastaların işlemlerini takip edebileceği mobil uygulama ve e-nabız’a veri aktardığımız SağlıkNET projelerini yazmaktayız. Bu kadar çabuk iş bulmamda Yönetim Bilişim Sistemleri bölümünde almış olduğum programlama dersleri ve hocalarımızın rehberliğinin çok büyük bir katkısı oldu. Mayıs ayında İstanbul’a Yıldız Teknik Üniversitesi Teknopark’ta iş görüşmesine katıldım. Yazılım müdürüm hazırlamış olduğum projelere baktı ve o gün işe alındım. Şu anda şirketin ana yazılım projesinde, mobil uygulama projesinde aktif olarak çalışmaktayım. SağlıkNET projesinin sorumlusuyum. Hocalarıma bana sürekli kendimi geliştirmeyi ve hiçbir zaman pes etmemeyi öğrettikleri için teşekkürlerimi ve saygılarımı sunarım. Diğer üniversitelere bakınca ilk kazandığımda pişmanlık yaşayacağımı düşünmüştüm. Ancak Bartın şehri ve Üniversitemiz bana öyle şeyler kattı ki giderken buradan ayrılıyor olmak beni çok üzdü. Yeni gelen arkadaşlarıma bir tavsiyem olacak: Derslerinizi aksatmayın, hedefinizi belirleyin ve sizi o hedefe götürecek olan hocalarınıza sıkıca bağlanın. Emin olun tüm hocalarınız size her zaman destek olacaktır. Ben yaşadım ve gördüm, umarım siz de çok iyi yerlere gelirsiniz.


Kerem ARSLAN / YBS 2016 Mezunu

Merhaba, Bartın Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri (MIS) 2016 mezunuyum. Üniversite hayatım boyunca yazılım, girişimcilik ve kişisel gelişim alanında ilerledim. YBS bölümleri arasında eğitim kalitesi yönünden Bartın Üniversitesi’nin farkını mezun olduktan sonra çok daha iyi anladım. Biz öğrencilerin en büyük hatası eminim dersi geçmek için çalışmak olmuştur. Hocalarımızın 1. sınıftan beri bize verdiği tavsiyeleri dinleseydik daha farklı konumda olabilirdik. Geçmişe dönüp baktığımda aldığım derslerin ve eğitimlerin havada kalmadığını gördüm. Yaşadığım tecrübeler, insanlar ile ilişkim ve kendimi geliştirmemin buna bağlı olarak arttığını fark ettim. Üniversite bitiminde ise genellikle herkesin yaşadığı işsizlik tecrübesini yaşadım. Sonuçta bu dönemde kimse hemen işe giremiyor. İş başvuruları yapıyorsunuz ve size söylenen ilk söz “ Siz CV’nizi bırakın biz size döneriz.” oluyor. Üstelik başvuru şartlarından olan “3 yıllık yeni mezun” ifadesi de cabası. Tam da burada bir mesaj göndermek istiyorum: “ASIL HAYATA HOŞ GELDİNİZ:)”

2017 yılının temmuz ayında askerlik görevimi tamamlayarak teskeremi aldım. Askerdeyken başladığım ve daha sonra devam ettiğim iş başvuru süreci sonucunda “sabrın sonu selamettir” diyerek bilişim sektörünün piri, ilk bilgisayarın üreticisi IBM firmasında Storage Admin (Depolama Yöneticisi) olarak işe başladım. Bu konuda benden desteğini esirgemeyen değerli hocalarıma teşekkür ediyorum.


Elif KÜÇÜKKAYA / YBS 2016 Mezunu

Merhaba, Bartın Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri bölümü 2016 yılı mezunuyum. Bursa’da yaşıyorum. Kasım 2016 dan beri Teracity Yazılım Teknolojilerin’de Yazılım Destek ve Analiz Uzmanı olarak görev yapmaktayım. Çalıştığım kurum Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı destekli Ar-Ge projeleri üretmekte ve kamu kurumlarına destek vermektedir. Elektronik Belge Yönetim Sistemi üzerine projeler geliştirmekteyiz. Üniversitede hocalarımızın bölümümüz iş dünyasındaki konumundan bahsettiklerinde ki gibi; teoride öğrendiğim yönetimsel ve yazılımsal dersler ile çalıştığım projede, yazılımcılar ve kurumlar arasındaki köprü görevi görmekteyim. Teoride öğrenilen çoğu şeyin çalışma hayatında bir şekilde karşıma çıktığını gördüm. Özellikle programlama dersleri ile yazılımcı dilinde konuşmayı ve kantitatif, istatistik, yöneylem gibi dersler ile sayısal yorum becerisi ile çalıştığım projeye daha kolay adapte olmamı ve önümü açmamı sağladı. Üniversite hayatım boyunca bana katkısı olan tüm hocalarıma teşekkür ederim.


Ayşe ÇELİK / YBS 2015 Mezunu

Merhabalar, Bartın Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri 2015 mezunuyum. 2015 Temmuz ayında mezun oldum. Bursa’da yaşıyorum. Dinlenme sürecinden sonra kasım ayı gibi iş arayışım başladı. Mayıs ayında Remmsoft Yazılım ve Danışmanlık firmasında, Müşteri İlişkileri / İnsan Kaynakları pozisyonunda işe başladım. Halen aynı yerde çalışma hayatıma devam etmekteyim. Hatta ofisimizde YBS mezunu 2 kişiyiz. Ben yönetim kısmında yer alıyorum, diğer YBS mezunu arkadaşım ise yazılım kısmında yer alıyor. İşle birlikte İngilizce (speaking), İK, CRM, Proje Yönetimi gibi eğitimler alarak kendimi geliştirmeye çalışıyorum. İş hayatım okuduğum bölümle ilişkili olduğu için gerçekten çok mutluyum. Üniversite yaz dönemlerimde yaptığım stajlarla, mezun olduktan sonra ne istediğimi bilerek iş başvurularımı yaptım. Üniversitede gördüğüm dersler üzerine yaptığımız projelerin hepsi iş hayatımda bana birer tecrübe oldu. Bende emeği olan tüm Bartın Üniversitesi hocalarıma ve arkadaşlarıma teşekkür ederim.


Hakan KOLAY / YBS 2015 Mezunu

Merhaba, Yönetim Bilişim Sistemleri 2015 mezunuyum. Bartın’da yaşarken sevemediğiniz o şehri, okulunuz bittikten sonra özleyenler kervanına katılmanız mezun olduktan sonra çok uzun sürmüyor. Küçük şehir ve üniversite avantajlarından en iyi şekilde faydalanmak kendinize yapabileceğiniz ciddi bir iyilik olacaktır. Bu sayede eğitmenlerinizle daha fazla zaman geçirebilir, küçük projelerle daha çok göz önünde olabilirsiniz. Bartın’da dolu dolu geçirdiğim 4 yılın ardından yaklaşık 8 aylık Microsoft MCSA - MCSE Sistem ve Network eğitimi aldım. Sonrasında girmiş olduğum mülakat sonucu Aralık 2016 tarihinde Gilead Sciences şirketinde IT Services Engineer pozisyonunda profesyonel iş hayatıma ilk adımı atmış oldum. Aynı zamanda Aksaray Üniversitesi’nde Yönetim Bilişim Sistemleri alanında yüksek lisans eğitimi de almaktayım. Kimilerine göre yolun başındayız ancak bizim de tecrübelerimiz oldu elbette. İş hayatına atıldığınızda -en azından bizim bölümümüz için- mezun olduğunuz üniversitenin çok bir farkı olmayacak. Öncelikle tüm ilanlarda tecrübe sorunu ile karşılaşacaksınız. Bunu yenmenin en iyi yolu “iyi bir yerde sıkı bir staj yapmak” olacak. Ayrıca yabancı dilin önemini burada anlatamam bile. İngilizceniz yoksa bu sektörde her zaman ikinci planda kalacaksınız. En azından teknik dokümantasyonu takip edecek İngilizce sizin merdivenlerinizin ilk basamağı olacaktır. 4 yıl diyoruz, bitmez diyoruz, geçmez diyoruz ancak o kadar hızlı geçiyor ki hâlâ üniversitemin ilk günü okulun kapısının önünden geçen inekler gözümün önünde. Soru şu: “ İstediğim maaşı alsam, istediğim yerde çalışabilsem, her şey istediğim gibi olsa ben hangi işten mutlu olurdum?” Bu sorunun cevabına göre en geç ikinci sınıfta kişi alanını belirlemeli. Gerisi basit! Okul bir şekilde bitiyor, hiç dert etmeyin. Önemli olan okul bitene kadar kendine hayallerine ulaşabilmek adına ne kattığın. Otur, düşün güzel kardeşim. Günde yarım saat da olsa hayallerine zaman ayır. Başarı kendiliğinden zaten gelecektir.


Kemal DUMAN / YBS 2016 Mezunu

Merhaba, Bartın Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemlerinden 2016 yılında lisans ikincisi olarak mezun oldum. Eğitim hayatım boyunca bilgisayar sistemlerinin yazılım ve donanım olarak kurulumu, web sayfalarının geliştirilmesi, programlama dilleriyle etkileşimli web uygulamaları hazırlanması, veritabanı ve programlama dilinin kurulumu, veritabanının oluşturulması ve yönetimi, yazılım geliştirme, sistem analizi ve tasarımı, veri yapıları ve algoritmalar, bilgisayar destekli veri analizi, bilişim hukuku, ağ, sistem ve sistem güvenliği yapay zeka ve uzman sistemler, yapay sinir ağları, veri madenciliği, yazılım mühendisliği ve bilgi sistemleri gibi bilişim konularında; çağdaş yönetim teknikleri, insan kaynakları yönetimi, yönetim ve organizasyon, proje yönetimi, stratejik yönetim, kurumsal kaynak planlaması, ekip motivasyonu ve liderlik gibi birçok işletme ve yönetim konularında bilgi edinip kendime altyapı hazırladım. Mezun olduktan sonra restoran sektöründe Türkiye’nin öncü markası olan Big Chefs’te IT olarak çalışmaya başladım. Burada Big Chefs şubelerinin ve yönetim kademesinin teknoloji ihtiyaçlarının belirlenmesi, karşılanması ve yönetilmesi, kurulacak olan şubelerin sistem altyapısının planlanması, oluşturulması, denetiminin ve bakımının yapılması, şirket içerisinde ve şubelerdeki stratejik açıdan önemi olan verilerin raporlarının temin edilerek üst yönetime sunulması, şirketin sunucularının yönetilmesi ve mail hizmetlerinin sağlanması, şirketin dijital kısımlarının yönetilmesi gibi görevlerde bulundum. Bartın Üniversitesi’ndeki arkadaşlarıma tavsiyem okudukları bölümün kıymetini bilmeleri. Gerçekten kendini iyi bir yerde hayal eden herkes bu alanda bilgi sahibi olmalı diye düşünüyorum. Kıymetli bölüm hocalarıma saygı ve sevgilerimi sunuyorum.


Ahmet ÖZTÜRK / İlköğretim Matematik Öğretmenliği (2017 Mezunu)

Merhaba ben Ahmet ÖZTÜRK. Bartın Üniversitesi Eğitim Fakültesi İlköğretim Matematik Öğretmenliği 2017 yılı mezunuyum. Mezun olduktan kısa bir süre sonra ücretli öğretmenlik yapmaya başladım. Öğretmenlik duygusu tarif edilemeyecek derecede mükemmel bir duygu. Daha önce de stajda öğretmenlik yapmıştım. Sana ait bir sınıfının ve öğrencilerinin olması gerçekten herkesin yaşaması gereken bir deneyim. Öğretmenlik yaptığım süre zarfında üniversitedeki öğrendiğim hiçbir şeyin önemsiz olmadığını anladım. 4 sene boyunca hocalarımız bizi bunun için hazırlamışlardı. Öğretmenliğin kutsallığını öğretmişlerdi bize. O zaman anlamıyor insan bu mesleğin ne kadar özel olduğunu. Hepsine buradan ayrı ayrı teşekkür ediyorum.

Şu an aynı zamanda Bartın Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsü İlköğretim Matematik Eğitimi Anabilim Dalı’nda yüksek lisans eğitimime devam ediyorum. Ben Bartın’ı, üniversitemi, hocalarımı çok sevdim. Hiçbir yerde gerçekten bu kadar samimi ve içten olan hocalarınız olmayacaktır. Sizin de bu samimiyeti daha ilk günden fark edeceğinize eminim. Bize ilk günden bu yana kadar ne yaparsak, en iyisini, en doğrusunu yapmamızı öğrettiler. Her zaman doğruluğun ve dürüstlüğün kazandığını gördüm. Siz de doğruluk ve dürüstlükten hiçbir zaman ayrılmayın.


Sevilay ÇİMEN / İlköğretim Matematik Öğretmenliği (2016 Mezunu) - Başköy Ortaokulu – ÇAT/ERZURUM

Merhaba, ben Sevilay ÇİMEN. Bartın Üniversitesi İlköğretim Matematik Öğretmenliği 2016 yılı mezunuyum. Öğretmenlik mesleğini seçmemde ki en büyük amacım sadece sınıfta tahta başında öğretmenlik yapmak değil; minik kalplere dokunup aydınlık geleceğe atacakları ilk adımlarda onlara destek olmak ve her türlü konuda yol göstermektir. Bartın Üniversitesi’ndeki eğitim sürecim yatay geçiş ile 2 yıl oldu. Bu süre zarfında öğretmenlik mesleğinin bu duygularını hissettiren Bartın Üniversitesi’ne ve engin bilgilerini paylaşan tüm hocalarımıza teşekkürlerimi ve saygılarımı sunarım. Bartın Üniversitesi’ne geçiş yaptığım ilk zamanlar bazı tedirginliklerim vardı. Fakat bu düşünce zaman ilerledikçe Bartın’ın sevimli ortamı ve üniversitemizdeki değerli hocalarımın göstermiş olduğu samimiyet sayesinde eğitim sürecime ‘iyi ki burada devam ettiğim’ kanısına vardım.

Üniversite 4. sınıfta öğretmenlerimin desteği ile hazırlandığım Kamu Personel Seçme Sınavı’nda göstermiş olduğum başarı ile 2017 Temmuz ayında memleketim Erzurum Çat ilçesinde Başköy Ortaokulu’na atandım. Bartın Üniversitesinde aldığım eğitim ve öğretimi şu anda kendi öğrencilerime aktarmaktan gurur duyuyorum. Bartın Üniversitesi’ne gelecek olan öğretmen adayı arkadaşlarıma önerilerde bulunmadan önce öğretmenlik mesleğinin gönül işi olduğunu bilmelerini isterim. Verdiğiniz emeklerin karşılığını aldığınızı gördükten sonra öğretmenlik mesleğinin sizi mutlu edeceğinden hiç şüphem yok. Ben yaşadım ve gördüm. Sizlerde hedeflerinize ulaşabilmeniz için sizi o hedefe götürecek olan değerli hocalarınızın bilgilerine, samimi düşüncelerine sıkıca bağlanın ve sabredin. İnşallah eğitim süreciniz sonunda sizlerin de her şey gönlünüze göre olur. Yolunuz açık olsun.


Tuba ADIGÜZEL / İlköğretim Matematik Öğretmenliği 2017 Mezunu - İlköğretim Matematik Eğitimi Bilim Dalı/ Matematik Eğitimi Öğrencisi

Merhaba, ben Tuba ADIGÜZEL. Bartın Üniversitesi Eğitim Fakültesi İlköğretim Matematik Öğretmenliği 2017 mezunuyum. Aynı zamanda Bartın Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsünde öğrencilik hayatıma devam etmekteyim. Bartın Üniversitesi’nde olduğum için kendimi şanslı hissedenlerdenim. Çünkü hocalarımız deneyimli ve iyi bir yol gösterici oldular. Onların öğrencisi olmaktan onur duyuyorum. Yüksek lisansımı yaparken de bir yandan Bartın’da bir devlet okulunda öğretmenlik yapıyorum.

Öğretmenlik yapmak kolay gibi gözükse de mesleğe atıldığım zaman bunun bu şekilde olmadığına karar verdim. Zorlandığım hatta bıktığım zamanlar oldu. Ama öğrencilerimin en ufak bir başarıları ve gösterdikleri azmi gördükçe insan ‘iyi ki öğretmenim’ diyor. Öğretmenlik güzel ve kutsal bir meslek olsa da daha çok ilgi duyduğum meslek için eğitim hayatıma devam etmek istiyorum. Umuyorum ki bu eğitim hayatıma Bartın’da devam ederim ve sevdiğim, olmak istediğim şehir ve üniversitede olurum.

Benim için bu amaç doğrultusunda yardımlarını esirgemeyen hocalarıma saygı ve şükranlarımı sunuyorum. Eğitimine devam etmekte olan arkadaşlarım ise yollarının açık olmasını dilerim. Umarım hedeflediğiniz yerlere ulaşırsınız ve iyi birer eğitimci olursunuz.


Yücehan YEŞİLBAŞ / İlköğretim Matematik Öğretmenliği (2016 Mezunu) - Ergünü Ortaokulu SASON/BATMAN

Merhaba, ben Yücehan YEŞİLBAŞ. Bartın Üniversitesi İlköğretim Matematik Öğretmenliği 2016 mezunuyum. Öğrenimim boyunca okuldaki hocalarımdan birçok şey öğrendim. Bilgi anlamında katkıları olduğu gibi bilgiyi nasıl kullanacağım noktasında da birçok şey öğrendim. En önemlisi bu mesleğin nasıl kutsal bir meslek olduğunu hissetmemde hocalarımın çok büyük emeği var. Bu vesile ile bütün öğretmenlerimin ellerinden öper, hepsine teşekkürlerimi sunarım. Bartın’da geçirdiğim her andan mutluluk duydum. Bartın şehrinin sıcaklığı ve Bartın Üniversitesi hocalarının samimiyeti bütün öğrencilerin, öğrencilik hayatları boyunca karşılaşmak istediği ortamı sağlıyor. Şu an tekrar öğrencilik hayatına dönsem yine Bartın’da okumayı tercih ederdim.

Mezun olduktan bir yıl sonra atamam gerçekleşti. Şu an Batman’ın Sason ilçesinde bulunan Ergünü Ortaokulunda Matematik öğretmenliği yapmaktayım. Ben öğretmen olmayı istedim çünkü öğretme işinin dünyayı değiştirmenin en eğlenceli ve en etkili yolu olduğunu düşünüyorum. Bu dünyayı değiştirmeye ihtiyacımız var. Ben de bu nedenle bu mesleği seçtim. Öğretmek akıllara ve kalplere hitap etme fırsatını veriyor insana. Öğretmen olduğum ilk andan itibaren bunu hissetmek de en büyük mutluluğum oldu.

Bartın Üniversitesi’ni tercih edecek arkadaşlarım; güzel günler ve iyi bir gelecek sizleri bekliyor. Bunun yanında öğretmen olmayı isteyen arkadaşlarıma şunu söylemek istiyorum; sizi yetiştirecek olan hocalarınızın bilgi birikimine ve düşüncelerine önem vermeniz ve bu yolda kendinizi geliştirmek için çaba sarf etmeniz çok önemli. Ben bu yolda yürümekten hiç vazgeçmedim siz de vazgeçmeyin. İnşallah her şey istediğiniz gibi olur.


Nilay SAKARYA / İlköğretim Matematik Öğretmenliği (2016 Mezunu) - Ömer ve Sabriye Ersoy Ortaokulu – Gaziantep

Merhaba, ben Nilay SAKARYA. Bartın Üniversitesi Eğitim Fakültesi İlköğretim Matematik Öğretmenliği Bölümü 2016 yılı mezunuyum. Çocuklara karşı olan ilgim, onlardan aldığım enerji, onlara bir şeyler öğretmek ve paylaşmaktan keyif almak öğretmenlik mesleğine yakınlık duymamı sağladı. Bu doğrultuda başladım ve Bartın Üniversitesi ile hayallerimi gerçekleştirdim. Üniversite 4. sınıfta hocalarımın destekleriyle hazırlandığım Kamu Personeli Seçme Sınavı’nda elde ettiğim başarıyla 2017 Temmuz ayında Gaziantep Şehitkâmil ilçesinde Ömer ve Sabriye Ersoy Ortaokulu’na atandım. Sınava hazırlık sürecim sebat, fedakârlık ve özverili çalışma üzerine kuruluydu. Bunlar da beni başarıya götüren en önemli etkenlerdi. Bu başarı bana yeni bir şehir, yeni dostluklar ve ülkesine bağlı pırıl pırıl öğrenciler kazandırdı. Yeni bir ortama uyum sağlamam zor olsa da mesleğime duyduğum sevgi, bağlılık ve bunun yanında ailemin desteği her şeyin üstesinden gelmemi sağladı. Eğitim öğretim hayatım boyunca öğretmenlerimin, ailemin destek ve yardımlarıyla almış olduğum eğitimleri şu anda kendi öğrencilerime aktarmanın gurunu yaşıyorum. Bana bu duyguları yaşatan Bartın Üniversitesi’ne, eğitimim boyunca kendimi geliştirmeme yardımcı olan ve arkamda duran tüm öğretmenlerime teşekkürlerimi sunarım. Üniversite yaşamım bana o kadar çok şey kattı ki şu an işin içinde olunca bunu daha da iyi anlıyorum.

Son olarak aday olacak arkadaşlarıma öğretmenliğin tamamen gönül işi olduğunu belirtmek isterim. İnsan yavrusunun yetişkin bir birey durumuna gelerek üretici konuma gelebilmesi için uzun yıllar ona hizmet etmek gerekir. Dolayısıyla yetiştirilmesi zaman alıcı ve itina isteyen bu meslek için işe gönülden bağlanmak gerekir. Ektiğiniz tohumların meyveler verdiğini gördükten sonra bu işe daha da motive olacağınızdan hiç şüphem yok. Ben yaşadım ve gördüm.. Sizler de hedeflerinize ulaşabilmeniz için başaracağınıza inanarak bu işe başlayın, gayret edin ve sabredin.. İnşallah sizlerin de her şey gönlünüze göre olur, yolunuz açık olsun.


Mahmut DURAN / İlköğretim Matematik Öğretmenliği (2016 Mezunu)

Merhaba, ben Üniversitemiz eski mezunlarından Mahmut DURAN. Bartın Üniversitesi Eğitim Fakültesi İlköğretim Matematik Eğitimi Lisans Programı’nı 2016 yılında bitirdikten sonra yine o yılın Ekim ayında Kamu Personeli Seçme Sınavı’yla birlikte şu an görev yapmakta olduğum okuluma matematik öğretmeni olarak atandım. Halen öğretmenlik görevimin yanı sıra Erzincan Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Matematik Eğitimi alanında yüksek lisans eğitimime devam etmekteyim. Öğrencilik yıllarımda matematiği tekdüze ve sıradan bir anlayışla öğrencilere aktarmanın, matematiğin zor ve anlaşılmayan bir hal almasına, öğrencilerde bu ders hakkında önyargı oluşmasına neden olduğunu gördüm. Bu nedenledir ki “Matematiği daha nasıl anlamlı hale getirebiliriz, sıkıcılıktan nasıl kurtarabiliriz, daha kalıcı ve zevkli hale nasıl getirebiliriz?” sorularını sorarak cevaplarını aradım. Üniversitedeki hocalarımın rehberliği ile bu önyargıları nasıl yıkmamız gerektiğini, Türkiye’de en az sevilen dersler arasında bulunan matematiğin en zevkli ders haline nasıl getirebileceğimizi ve bu zorlu süreçte nasıl bir yol izlememiz gerektiğini kendi süzgecimden geçirme fırsatı buldum. Şu anda da öğrencilerime matematik konularını yetiştirmekten ziyade aslında matematiği hayatımızın her yerinde kullandığımızı, biz farkında olmasak da hayatımızın her alanında matematiğin olduğunu hissettirmeye çalışıyorum. Ayrıca öğrencilerimi ölçerken matematikle ne yapamadıklarını değil, matematikle neler yapabildiklerini ölçmeye çalışıyorum. ‘’Hayatta en büyük mucize, küçükken iyi bir öğretmene rastlamak’’ sözünün verdiği tesirle öğrencilerimin küçüklükten itibaren matematiği sevmelerini ve geleceğe özgüvenle yürümelerini sağlamak adına onlarla küçük yaşta tanışmak ve onlara bu konuda rehber olmak istiyorum. Kısacası gelecek için, gelecekteki bireyler için ümitliyim ve sizleri de ümitlendirmek istiyorum.

Benim için bu amaç doğrultusunda yardımlarını esirgemeyen hocalarıma saygı, sevgi ve şükranlarımı sunuyorum. Bartın şehrinin doğal güzellikleriyle güzler yüzlü insanlarıyla hayatımın en güzel yıllarını geçirdiğim şu kutsal vatanın en güzel illerinden biri olduğu kanaatindeyim. Ayrıca üniversitemizin son akademik çalışmalarını takip eden bir araştırmacı olarak üniversitemizin bilime ve akademiye çok önem verdiğini görüyorum. Bu da beni üniversitemiz adına hem gururlandırıyor hem de ümitlendiriyor. Bartın Üniversitesi’ne olan özlemimin katlanarak arttığı şu günlerde üniversitemdeki hocalarıma ve öğrenci arkadaşlarıma kucak dolusu selamlarımı gönderiyorum. Sağlıcakla kalın.


Emine ÖKSÜZ / İlköğretim Matematik Öğretmenliği (2016 Mezunu)

Merhaba, ben Emine ÖKSÜZ. Bartın Üniversitesi Eğitim Fakültesi İlköğretim Matematik Öğretmenliği 2016 yılı mezunuyum. Bartın Üniversitesi’ne başladığımda Bartın’a ile ilgili çok bilgim yoktu ve bu durum beni tedirgin ediyordu. Zamanla bu endişelerimin boşa olduğunu mutlulukla öğrendim. Çünkü hocalarımızın cana yakınlığı ve bize olan sevgilerini, verdikleri desteği ve eğitimin kalitesini gördüm. Yani Bartın’da bir aile gibi yaşadık. O samimi sıcak ortam ve eğitim bizi üniversiteye bağladı.

Mezun olduktan bir yıl sonra Kula Mabem’de göreve başladım. Ben de Kulalı olduğum için hemen çalışma imkânım oldu. Kursumuzda Ygs-Lys ve Teog gruplarında dersler veriliyor.

Bartın Üniversitesi’nin bana en çok katkısı aldığım eğitim dersleri oldu. Çünkü ‘biz ne kadar bilirsek bilelim karşımızdakine aktaramıyorsak bizdeki bilginin anlamı olmuyor’ bunu çok iyi öğrendim. Matematik gibi zor bir dersi öğretmeyi çalışmak daha marifetli olmayı gerektiriyor. Bence bilgiyi aktarmak ve bilgiye nasıl ulaşılabileceğini göstermek çok önemli. Öğrencilerimden bir tanesi bir gün, “hocam siz güler yüzle ders işliyorsunuz bu bizim de matematiği daha çok sevmemizi sağlıyor, dersler çok iyi geçiyor” demişti. Bu beni çok mutlu etti. Önemli olanın işimizi ve mesleğimizi sevmek olduğunu bir kez daha anladım. Eğer sevmiyorsanız ilerde bunun olumsuz yönlerini görürsünüz arkadaşlar. Mesleğimizi severek yapmamız lazım. Matematiği seviyorum, öğrencilerimi seviyorum. Umarım siz de güzel yerlere gelirsiniz.


Bora ZENGİN / İlköğretim Matematik Öğretmenliği (2016 Mezunu)

Merhaba, ben Bora ZENGİN. Bartın Üniversitesi İlköğretim Matematik Öğretmenliği Bölümü’nün ilk mezunlarındanım. 2003 yılında On Dokuz Mayıs Üniversitesi Matematik Bölümü’nü bitirdikten sonra iş hayatıma özel dershanelerde Matematik Öğretmeni olarak çalışmakla başladım. Ardından ikinci üniversitemi okumaya karar verdim. Bu kararın hayatımdaki en önemli ve en doğru kararlardan bir tanesi olduğunu mezun olduktan sonra anladım.

Fakültede derslerimiz bir o kadar zevkli bir o kadar da aile ortamının vermiş olduğu sıcaklıkta samimi bir şekilde gerçekleşti. Eğitim Fakültesi sayesinde öğretmenlik mesleğine ve matematiğe bakış açım değişti. Kendimi daha donanımlı ve daha özgüvenli hissetmeye başladım. Bölümümdeki hocalarımın rehberliği ve bize bakış açıları candan ve çok samimi olup her türlü konuda yardımlarını esirgemediler. Onlara teşekkürü borç bilip saygılarımı sunarım.

Mezun olduktan sonra KPSS’ ye girip aynı yıl Erzurum ‘un Çat ilçesine Matematik Öğretmeni olarak atandım. İki senedir görevimi yapıyorum ve çok mutluyum. İlköğretim matematik öğretmenliği bölümü ülkemizde ihtiyaç duyulan önemli bir bölüm olduğundan ataması çok yapılan bölümler arasında yer almaktadır. Bölümü tercih edecek ve yeni gelecek olan arkadaşların gönülleri ferah bir şekilde okuyacağı bir bölümdür. Dersleri aksatmadan planlı programlı bir şekilde çalışsınlar.

Bartın Üniversitesi’ne iyi ki gelmiş ve buradan iyi ki mezun olmuşum. Çok güzel bir ortamda çok güzel dostluklar ve güzel anılarla ayrıldık. Sizlerin de aynı duyguları yaşamanız dileğiyle sevgi ile hoşça kalın.


Halil İbrahim DURKAL / Bartın Üniversitesi 2016 Mezunu - Fatih Sultan Mehmet Orta Okulu Matematik Öğretmeni

Merhaba, Halil İbrahim DURKAL. Bartın Üniversitesi İlköğretim Matematik Öğretmenliği Bölümü 2016 mezunuyum. İş hayatıma 2016 yılının Eylül ayında Yalangöz Köyü Ortaokulunda Matematik Öğretmeni olarak başladım. Bir sene boyunca ek ders karşılığı öğretmenlik yaptım. Bu sürecin benim açımdan hem artı hem de eksi yanları vardı. Ben eksi yanlarını bir kenara bırakıp öğretmenlik hayatımın tadını çıkarmaya karar verdim ve bu şekilde acemilik dönemimi de biraz atlatmış oldum. 19.07.2017’de Hakkari Fatih Sultan Mehmet Ortaokulu’na matematik öğretmeni olarak atandım. Şu an hala aynı yerde görev yapmaktayım. Burasının bana kişisel olarak çok fazla tecrübe katacağına inanıyorum. İlk başlarda çok sıkılıyordum ancak sonradan alışmaya başladım.

Hakkari insanlarına ayrı bir parantez açmak istiyorum. Buradaki halk o kadar hoşgörülü ve misafirperver ki hemen herkes herkese her konuda yardımcı olmaya çalışıyorlar ve öğretmenleri el üzerinde tutuyorlar.

Bana öğretmenliği aşılayan ve sevdiğim mesleği yapmamda katkı sağlayan üniversite hocalarıma ne kadar teşekkür etsem azdır. Yeri geldi arkadaşlık yaptılar yeri geldi hocalık. Arkadaşlık ortamını ve Bartın’ı çok özlüyorum. Ben Bartın’dan o kadar memnun kaldım ki her yaz Bartın’ı ziyaret etmek kişisel planlarımın arasında yer almaktadır.


Sema KAYADELEREN / Peyzaj Mimarlığı Mezunu

Bartın Üniversitesi bana eğitim aldığım 4 yıl boyunca eşsiz deneyimler yaşattı. Yeşilin ve mavinin her rengine şahit olduğum bu şehirde iyi bir eğitim alarak bu sene mezun oldum. Bölüm hocalarımın engin tecrübeleri sayesinde hem teorik anlamda hem de pratik anlamda iş hayatına hazırım. Kafamda soru işaretleriyle geldiğim bu şehirden mutlu bir şekilde ayrılıyorum.


Handan YILMAZ / BESYO Mezunu

Bartın Üniversitesi’ne adım attığım ilk andan itibaren ne kadar doğru bir karar verdiğimin farkına vardım. Çünkü seçtiğim bölüm ve üniversitemizin spora bakış açısı birbiriyle tam olarak örtüşüyordu. Şunu diyebilirim ki ulusal ve uluslararası müsabakalarda büyük başarılara imza atan Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulumuz, bu alanda kariyer yapmak isteyenler için harika bir seçim olacaktır. Üniversitemizin spora vermiş olduğu destek sayesinde eminim ki her geçen yıl sportif anlamda başarılarına bir yenisini ekleyecektir.


Kübra KARADERE / Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik 3. Sınıf

Üniversitem ve Bartın için gözüme çarpan ilk şey sanırım ikisinin de samimi bir yapıya sahip olmasıdır. Hem Üniversitemizdeki hocalar hem de Bartın halkı öğrenciye karşı oldukça yardımseverdir. Korku duyduğum konaklama meselesini geldiğim ilk gün hallettim ve eğitimime içim rahat olarak başladım. Henüz 3’üncü sınıfa geçmeme rağmen hocalarımın destekleri sayesinde birçok bilimsel konferansa yazılarımla katıldım ve katılmaya devam ediyorum.


Ahmet Oğuz YELOĞLU / MYO Halkla İlişkiler ve Tanıtım Mezunu

Bartın Üniversitesi’nden bu sene mezun oldum. Eğitim gördüğüm süre boyunca hocalarımız grafik tasarım, fotoğrafçılık ve video montaj konularından en az birini öğrenmemiz için büyük çaba sarf ettiler. İlk zamanlarda bu tür şeyler bana uzakmış gibi gelse de öğrendikçe bölümüm için faydalarının farkına vardım. Böyle bir donanımla mezun olmak benim büyük bir artı.


Faruk ÇELİK / İnşaat Mühendisliği Mezunu

Bir mühendislik öğrencisinin en büyük arzusu üniversitenin laboratuvarlarını özgürce kullanabilmektedir. Bu laboratuvarlarda geçirdiğimiz süre ve edindiğimiz deneyimler bizi geleceğe hazır hale getirmektedir. Bunun farkında olan Üniversitemiz bizler için laboratuvarların kapısını her zaman açık tutmuştur ve tutmaya devam etmektedir. Üniversitemiz kitaplardan öğrendiklerimizi laboratuvar ortamında kendimiz de uygulayarak, hem teoriyi hem de pratiği bir arada öğrenmemizi sağlıyor.


Gizem TINGIR / Yaşlı Bakımı Programı

Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu’nun bizlere tanığı imkân ve hocalarımızın sıcak tutumları eğitim gördüğüm süre boyunca hiçbir zaman eksik olmadı. Bartın şehri ve Bartın Üniversitesi’nin uyumu sayesinde aldığım eğitimi sürekli uygulama şansı buldum. Şunu söyleyebilirim ki artık Bartın Üniversitesi benim için sadece bir üniversite değil aynı zamanda ikinci ailemdir.


Ahmet ABALI / Yüksek Lisans Öğrencisi

Bartın Üniversitesi belki de akademik kadroya erişim anlamında en başarılı üniversitelerden birisidir. İlk başlarda yaşanan alışma sürecinden sonra ne bu şehri ne de bu üniversiteyi arkanızda bırakamazsanız. Dinamik akademik kadro ve günden güne artan üniversite-şehir işbirliğini görmem beni bir akademisyen adayı olarak mutlu ediyor. 6 yılını burada geçirmiş biri olarak şunu söyleyebilirim ki Bartın Üniversitesi ve Bartın şehri her ihtiyaca cevap verebilecek seviyededir.