Bizi TanıProf. Dr. Orhan UZUN
Rektör

Değerli öğrenciler,

Kadim tarihî geçmişi, zengin kültürü ve muhteşem doğası ile ülkemizin cennet köşelerinden birisinde yer alan Bartın Üniversitesinden hepinizi saygı ve sevgiyle selamlıyorum.

Eğitim yolculuğunuzun en önemli noktalarından biri olan üniversite, geleceğinize yön vermenizde önemli bir rehberdir. Bu doğrultuda Bartın Üniversitesi “öğrenci odaklı” eğitim-öğretim anlayışıyla ideallerinizdeki gelecek için önemli fırsatlar sunmaktadır. Her şeyin çok hızlı değiştiği dünyamızda sadece bilgiyi aktaran değil aynı zamanda üreten bir üniversite olarak, öğrencilerimizi her noktada destekliyoruz. Güçlü akademik ve idari insan kaynağımızla 9 fakülte, bir yüksekokul, 3 meslek yüksekokulu ve enstitümüzdeki 17 bini aşkın öğrencimizle yol arkadaşlığı yapıyoruz. Öğrencilerimizin çağı yakalayan bireyler olarak mesleki yeterlilikleri en üst düzeyde, çevresiyle barışık, lider kişilikte, bilgiyi üreten, düşünmeye ve analize önem veren nitelikli bireyler olarak mezun olmalarını sağlıyoruz. Mezun olduktan sonra da öğrencilerimizle iletişimi koparmayarak hayat boyu süren öğrenme yolculuğunda onların yanlarında olmaya devam ediyoruz.

Kaliteyi merkeze alan yapımızla titizlikle oluşturulan ders içeriklerimizi son teknoloji uygulama alanlarında öğrencilerimize aktarıyoruz. Ön lisans ve lisans öğreniminde devamlılığın sağlandığı yüksek lisans ve doktora programlarıyla çağı yakalayan bir üniversite olarak bölgemizden başlayarak ülkemizin kalkınmasına değer katıyoruz. Sürekli değişimi ve gelişimi içselleştirmeleri için gayret gösterdiğimiz öğrencilerimizin eğitim-öğretimin yanında sosyal, kültürel ve sportif anlamda da gelişimlerine destek oluyoruz. “Seyircisi değil, odağında ol.” sloganıyla düzenlediğimiz onlarca etkinlikte öğrencilerimizin tecrübelerine yenilerini eklemelerini; öğrenci kulüplerimizle ufuklarını geliştirmelerini ve organizasyon yeteneği kazanmalarını sağlıyoruz.

Öğrencilerimizin sosyal gelişimine de önem verilen Üniversitemizde aynı zamanda bilimsel noktada sayısız başarı elde ediyoruz. Öğrenci projeleriyle Türkiye’de ilk 5’te olan Üniversitemizde, öğrencilerimiz “Çeşm-i Cihan” ve “Gökbörü” isminde iki ayrı elektrikli otomobil ürettiler, “Alpagut” isimli insansız hava aracıyla hayallerine bir adım daha yaklaştılar.

Bartın Üniversitesini tercih edecek öğrencilerimizden yurt dışı eğitim kariyerlerini de şimdiden planlamalarını istiyoruz. Öğrencilerimize Erasmus ve Mevlana kapsamında 95 ayrı akademik iş birliği anlaşmasıyla eğitimlerinin bir bölümünü yurt dışında geçirmelerine imkân tanıyoruz. Bu kapsamda yurt dışındaki ülkelere yapmış oldukları hareketlilikler için hibe desteği sağlıyoruz.

Gururla ifade etmek isterim ki Üniversitemiz, Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından ‘Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşma Projesi’ kapsamında ‘Akıllı Lojistik ve Bütünleşik Bölge Uygulamaları’ alanında ihtisaslaşmaya hak kazandı. Bölgemizden başlayarak ülkemizin kalkınmasına destek olacağımız bu süreçte öğrencilerimiz tüm paydaşlarımızla birlikte önemli roller almaktadır. Ulusal ve bölgesel düzeyde söz sahibi olacak gençlerimiz için tüm olanaklarımızı ve gayretlerimizi bu yönde kullanıyoruz ve geleceğe yön veriyoruz.

Üniversite adaylarına şimdiden başarılar diliyorum. Başarıyı hedefleyen tüm öğrencilerimizi Bartın Üniversitesine, bu büyük ailenin bir üyesi olmaya davet ediyorum.

Bartın Üniversitesinde olmak, geleceğe hazır olmaktır.Bartın Üniversitesi, 22 Mayıs 2008 tarih ve 5765 sayılı Kanunla kurulmuştur.


Zonguldak Karaelmas Üniversitesi Rektörlüğüne bağlı iken adı ve bağlantısı değiştirilerek Rektörlüğe bağlanan Bartın Orman Fakültesi, Rektörlüğe bağlı olarak kurulan İktisadî ve İdarî Bilimler Fakültesi ve Mühendislik Fakültesi, Zonguldak Karaelmas Üniversitesi Rektörlüğüne bağlı iken adı ve bağlantısı değiştirilerek Rektörlüğe bağlanan Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu, Bartın Meslek Yüksekokulu ile Bartın Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu, Rektörlüğe bağlı olarak kurulan Sosyal Bilimler Enstitüsü ve Fen Bilimleri Enstitüsü ile eğitim faaliyetine başlamıştır. Daha sonra Bakanlar Kurulunun 27.9.2010 tarih ve 2010/936 sayılı kararı ile Eğitim Fakültesi, 27.9.2010 tarih ve 2010/937 sayılı kararı ile Edebiyat Fakültesi ve 4.4.2011 tarih, 2011/1595 sayılı kararı ile Fen Fakültesi ve 25.1.2012 tarih ve 2012/2772 sayılı kararı ile Eğitim Bilimleri Enstitüsü ve 13.8.2012 tarih ve 2012/3638 sayılı kararı ile İslami İlimler Fakültesi kurulmuştur.

Misyon

Bartın Üniversitesinin misyonu, öğrenci merkezli bir yaklaşımla nitelikli bireyler yetiştirmek, toplumsal sorumluluk bilinciyle bilime, sanata ve kültüre ulusal ve evrensel düzeyde katkı sağlamaktır.

Vizyon

Çözüm odaklı bir yaklaşımla bilimsel ve toplumsal sorunlara yönelik araştırmalar ve uygulamalar gerçekleştiren, kurumsal kültürü ve aidiyet duygusu yüksek, verdiği iyi eğitimle tercih edilen bir üniversite olmaktır.

Kalite Politikası

Bartın Üniversitesi misyonuna, vizyonuna ve temel değerlerine uygun olarak;

  • Öğrenci merkezli bir yaklaşımla topluma, bilime, sanata, kültüre evrensel düzeyde katkı sağlayan nitelikli bireyler yetiştirmeyi,
  • Çözüm odaklı bir yaklaşımla bilime, toplumsal sorunlara ve bölgesel kalkınmaya yönelik araştırma, uygulama ve projeler geliştirmeyi,
  • Katılımcı yönetim anlayışıyla aidiyet duygusu ve paydaş memnuniyetini arttırarak kaliteyi bir kurum kültürüne dönüştürmeyi,
  • Girişimci ve yenilikçi faaliyetleri yaygınlaştırmayı ve kurumsallaştırmayı,
  • Üniversitenin ulusal ve uluslararası düzeyde tanınırlığını artırmayı,
  • İş sağlığı ve güvenliği ile çevre konusunda duyarlılık gösteren huzurlu bir üniversite olmayı “KALİTE POLİTİKASI” olarak benimser.Bartın

Bartın, Karadeniz Bölgesi’nde, Batı Karadeniz Bölümü’nde bir ildir. 1991 yılında Zonguldak ilinden ayrılarak Türkiye’nin 74. ili olmuştur. Doğusunda Kastamonu, güneyinde Karabük, batısında Zonguldak illeri, kuzeyinde Karadeniz bulunur. Bartın Çayı Türkiye’de üzerinde taşımacılık yapılan tek akarsudur.

İstanbul’a 5, Ankara’ya 3 saat

Bartın bölünmüş yollar ile İstanbul’a 420 km, Ankara’ya ise 283 km mesafededir. Doğal güzelliği, plajları, tarihî yapıları ile ilgi çekici bir kenttir. Adını içinden geçen nehir olan ve mitolojide “Muhteşem Akan Su” anlamına gelen Parthenious’tan alan ilimizin Amasra, Kurucaşile, Ulus olmak üzere üç ilçesi bulunmaktadır.Karadenizin İncisi

Karadeniz’in yemyeşil doğası ile buluştuğu Bartın’da yaz sıcaklarında ferahlamak isteyenler için 13 yerde denize girme imkânı bulunmaktadır. Bartın plajlarından İnkumu, Amasra ve Çakraz plajları; sosyal donatılarıyla deniz turizminin en önemli merkezleridir.

Bu plajların dışında Güzelcehisar, Mugada, Hatipler, Kızılkum, Bozköy, Akkonak, Deliklişile, Göçkün, Kurucaşile, Tekkeönü, Kapısuyu, Karaman ve Çambu plajları temiz kumları ve doğayla bütünleşen güzellikleriyle öne çıkmaktadır.


Çeşm-i Cihan Amasra

Amasra ilçesi eşsiz doğal yapısı, 3.000 yıllık tarihî dokusu ile önemli bir cazibe merkezidir. Yaz kış turistlerin akınına uğrayan Amasra yalnızca yaz turizminin değil, hafta sonu kültür turları ve okul gezilerinin de mekânıdır.

Ahşap oymacılığına dayanan yerel sanatları, balıkçılığı ve muhteşem doğasıyla görülmeye değer yerlerden biridir. Amasra özgün balık restoranları ve otelleri ile Karadeniz’in önemli turizm noktasıdır.


Osmanlı’dan beri devam eden gelenek

Bartın, tarihinde ahşap gemi yapımı ile tanınan bir ilimizdir. Bu gelenek şu an Kurucaşile ilçesinde devam etmektedir. Kurucaşile, ülkemizde ahşap tekne yapımının sürdürüldüğü en önemli merkezlerden biridir. Kurucaşile’de Osmanlılar döneminden bugüne kadar savaş gemilerinden balıkçı teknelerine, yük gemilerinden gezinti sandallarına kadar çeşitli tipte tekneler yapılmıştır. Kurucaşile’de sürdürülmeye çalışılan bu gelenekle birlikte çok sayıda tekne yapım atölyesi faaliyetine devam etmektedir. Bu atölyelere yurt içi ve yurt dışından tekne siparişleri verilmektedir.


Ulus ve Küre Dağları Milli Parkı

Ulus, şelaleleri ve yeşilin her tonunun görülebileceği yaylalarıyla ünlü, gizli bir cennettir. Küre Dağları Milli Parkı sınırları içerisinde bulunan Ulus; ağaçları, çiçekleri ve yaban hayatıyla tam bir doğa harikasıdır.

Ayrıca Küre Dağları Milli Parkı, Dünya Doğayı Koruma Vakfı (WWF) tarafından Avrupa’nın biyolojik çeşitlilik bakımından en değerli ve acil olarak korunması gereken 100 noktası arasında yer almaktadır.