Rektörden Mesaj


Değerli Gençler,

İnsan hayatının en zor kararlarından biri olan üniversite tercihi aşamasındasınız. Zorlu bir sınav dönemi geçiren üniversite adayları için doğru bir üniversitede doğru bir bölümü tercih etmek son derece zordur. Sınavlarda gösterdiğiniz başarılardan dolayı sizleri tebrik ediyorum.

Üniversitemiz doğanın bize verdiği güzelliklerin içerisinde yer alan genç ve dinamik bir üniversitedir. Kalite anlayışını önceleyen Üniversitemiz bu nedenle hızlı bir gelişim göstermektedir. Yedi fakülte, bir yüksekokul ve üç meslek yüksekokuluna sahip olan Üniversitemizde Fen Bilimleri, Sosyal Bilimler ve Eğitim Bilimleri Enstitülerimizde yüksek lisans ve doktora eğitimi de verilmektedir. Tüm programlarımızda yaklaşık 13 bin öğrenci öğrenim görmektedir. Üniversitemizde bulunan 535 öğretim elemanın 15’i profesör, 34’ü doçent, 156’sı ise yardımcı doçent düzeyindedir.

Öğrenciler Üniversitemizin varlık sebebi olarak görülmekte, buna bağlı olarak gelişim stratejilerimiz öğrenci odaklı oluşturulmaktadır. Öğrencilerimiz RİMER (Rektörlük İletişim Merkezi) ile Rektörlüğümüzle kolay bir şekilde iletişim kurabilmekte, öğrencilerimizin talep ve görüşlerine ivedi bir şeklide karşılık verilmektedir.

Eğitim işlevinin yanı sıra öğrencilerimizin sosyal gelişimine de önem veren Üniversitemizde her gün dolu dolu geçmektedir. Konferans salonumuz neredeyse hiç boş kalmamakta, her gün bir ya da iki bilimsel toplantıya ev sahipliği yapmaktadır. Bilim-kültür ve spor şenliklerimizde ise daha çok öğrencilerimiz yeteneklerini sergileyerek aktif rol almaktadırlar.

Avrupa, Asya ve Afrika ülkeleri ile Erasmus ve Mevlana kapsamında toplam 114 ayrı akademik işbirliği anlaşması bulunan Üniversitemiz, öğrencilerine eğitimlerinin bir bölümünü yurtdışında görme fırsatını sunmaktadır. Değişim programlarına 2. sınıftan itibaren katılım sağlanabilmektedir. Öğrencilerimiz Erasmus ve Mevlana kapsamında yurtdışındaki ülkelere yapmış oldukları hareketlilikler için gidilen ülkeye göre aylık hibe almaktadırlar.

Bartın, şehrimizde yer alan Amasra, İnkumu gibi turizm noktalarıyla bir cazibe merkezi durumundadır. Görenleri hayranlıkla geçmişe götüren tarihi dokusu, plajları, milli parklarıyla bir turizm kentidir. Ülkemizin iki büyük kenti olan Ankara ve İstanbul’a yakın sayılabilecek bir mesafededir. Kurucaşile plajları, doğası ve  bölgede çok eski bir gelenek olan ahşap yat yapımcılığı ile tanınan bir ilçemizdir. Burada bölgenin niteliğine uygun Meslek Yüksekokulumuza bağlı Gemi İnşaatı, Denizcilik ve Liman İşletmeciliği, Turizm ve Seyahat Hizmetleri programlarımız bulunmaktadır. Ulus ilçemiz Dünya Doğayı Koruma Vakfı (WWF) tarafından Avrupa'nın biyolojik çeşitlilik bakımından en değerli ve acil olarak korunması gereken 100 noktası arasında yer almaktadır. Bu ilçemizde de bir meslek yüksekokulumuz bulunmaktadır.

Sosyal alanda öğrencilerimizin kendilerini ve ilgi duydukları alanları geliştirmelerine büyük önem veren Üniversitemiz, öğrenci kulüpleri ve topluluklarını desteklemekte, mevcut spor kompleksi ve alanlarının genişletilmesi çalışmalarına hızla devam etmektedir.

Gösterdiğiniz bu gayretlerinizden dolayı sizleri tekrar kutlar, Bartın Üniversitesi ailesine katılmanızdan mutluluk duyarız. 


Bizi Takip Edin
facebook